Loading Flash Menu
Haberler / Haber Detayı
Mermerden klarnet yaptı.
02 Ocak 2011 Pazar - 20:54

Ordu'da merkeze bağlı Bayadı Köyü'nde klarnete merak salan 80 yaşındaki Ahmet Özdemir 13 yılık hayalini gerçeğe dönüştürerek 8 ay üzerinde çalıştığı mermer taşından klarnet yaptı.

Daha önce Bayadı Köyü'ndeki 15 metrekarelik barakadan oluşan atölyesinde abanoz ağacı, zeytin, gül ve erik ağaçlarından yaptığı el yapımı klarnetleri ile ün salan ve 61 yıldır aynı işi yaparak ailesinin geçimini sağlayan Özdemir, ''dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini'' söyledi.

Mermerden 5 parçadan oluşan klarnet yaptığını, çalgının, ağaçtan yapılan klarnet ile aynı özellikleri taşıdığını belirten Özdemir, ''klarnetin adeta heykelini yaptığını'' ifade ederek şunları söyledi:

''Klarnet yapımı ve para kazanmaya başladıktan sonra hep değişik malzemelerden klarnet yapmayı istemişimdir. Yaklaşık 13 yıldan bu yana mermerden klarnet yaparak bir ilki başarmak istiyordum. Sonunda, mermeri taşını Afyonkarahisar'dan getirdik. Daha sonra atölyemizde 8 aylık bir çalışma ile mermer taşından klarnet yapmayı başardık. İlk başlarda klarnetin çalmayacağını düşündük, ancak her şeyini ağaçtan yaptığımız klarnetler ile birebir yapınca diğer klarnetlerden bir farkının olmadığını anladık. Sonra bu klarnetin üzerindeki malzemeleri altın kaplama ile süsledik.''

13 yıllık hayalini gerçekleştirmenin heyecanını yaşadığını ifade eden Özdemir, ''Dünyada örneği olduğunu sanmıyorum. Bu konu da bir ilki de gerçekleştirmiş oldum. Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek istiyorum. Açıkçası abanoz ağacı, zeytin, gül ve erik ağaçları derken mermerden de klarneti yaparak bu işte ne kadar usta olduğumu gösterdim'' diye konuştu.Ekleniş Tarihi: 02 Ocak 2011 Pazar - 20:54
Diğer Haberler (Son 8)
20 TEMMUZ 2012 İTİBARİYLE YAPILMAKTA OLAN PROJE
Şehit Ailelerinin ve Yakınlarının Mezarlarını Ücretsiz ...
Doğal taşı Türkiye`nin petrolü yapacağız
Mermer sektöründe 200 bin kişi çalışıyor
Keçi kadar hükmümüz yok
Geleneksel el sanatı ebru mermerde çiçek açtı...
ATSO, mermerciler için İtalya ve İspanya`ya gezi düzenl...
Mermer ihracında hedef 2010`da dünya birinciliği!
  20 TEMMUZ 2012 İTİBARİYLE YAPILMAKTA OLAN PROJE
  Şehit Ailelerinin ve Yakınlarının Mezarlarını Ücretsiz Yapıyoruz.
  Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongresi, 14-15 Ekim`de Afyonkarahisar...
Diğer Haberler

   
 

Referanslarımız için tıklayınız

Copyright © 2010 - 2011  Afyon Akmermer  Tüm Hakları Saklıdır.  İzinsiz İçerik Kullanılması Yasaktır.  +   +